Blog Výuka jazyků Pobytové kurzy angličtiny

Pobytové kurzy angličtiny

-
0 2626

čili „jak se nejefektivněji naučit cizí jazyk„,

ale rovněž „co s létem“ a tak vůbec :) 

Na trhu jazykového vzdělávání to přímo kypí jazykovými školami a agenturami – kvalitními i kovbojskými, lektory samotáři – Čechy i zapomenutými nebo ztracenými (či oženěnými) „backpackery“ (=rodilý mluvčí angličtiny na cestě kolem světa). A tak se mi pořád a pravidelně stává, že se mě studenti ptají: Kam se jít učit? Jak se nejlíp naučit cizí jazyk? A jde to vůbec bez toho, že bych žil v cizí zemi?

Moje odpověď: naučit se jazyk můžete tady i tam. Jak? Dělejte cokoli. Protože dělat něco, je (povětšinou) lepší, než nedělat vůbec nic. Ale zkušenost říká, že přece jen k tomu, aby se člověk naučil cizí jazyk, se mu hodí pár užitečných věcí:

1/ motivace. Sorry, ale ani když si za učitele seženete trojnásobného zlatého Amose, bez motivace, tedy vnitřního motoru, který nás žene k pravidelné aktivitě, neuděláte mnoho.

(A protože jednou ze dvou nejsilnějších motivací v životě je láska, nejlépe bude, když se zamilujete do rodilého mluvčího. Přinejhorším alespoň do učitele / učitelky angličtiny. Pokud se vám to ovšem nepoštěstí nebo vám to snad neschválí partner(ka), budete si muset vystačit s nějakou jinou pozitivní motivací. Když už jsme u toho zamilování do cizince, ani tehdy není úspěch stoprocentně zaručený, neb ze zkušenosti vím, že výborně se většinou naučí jazyk pouze jeden z páru; ten, který se snaží mluvit jazykem toho druhého.)

2/ učitel – škola. Když si tak sami se sebou povídáme, většinou si porozumíme velmi dobře. Jenže komunikace je o střetu nás, našeho kontextu, s kontextem jiným; tedy o interakci. A tehdy jsou další lidé velmi potřební. Alespoň učitel, ale ještě lépe učitel s několika málo našimi spolužáky. Tehdy teprve můžeme začít komunikovat.

S učitelem (a školou) se objevuje otázka metod a forem výuky. Jak jsem říkal, cokoli je lepší než nic. Ale přesto svým studentům radím jednu věc: ve výuce si učitel nevystačí s jednou metodou. Už staletí je to však geniální marketingový tah: my máme tu jedinou a nejlepší METODU (mastičku, vodičku, zaříkadlo), lepší a zázračnější než ty okolo. Kupujte hned, nebo budete litovat.

Jenomže když učíte, musíte používat kombinaci mnoha metod a kombinovat je dle individuálních potřeb studentů a dané situace. Tak, aby se do studentů jazyk dostával všemi smysly, vědomě i nevědomě. Tomu se říká jemné umění učit. Takže, když někdo nabízí jednu jedinou a nejlepší, pokud možno ještě zázračnou (= bezpracnou) metodu, tomu bych se asi vyhnul.

(Svého času se mě studenti ptávali i na ta super učení v hladině mozkových vln alfa. No rozhodně do toho jděte, bezpracně se ve spánku naučíte vše potřebné. Jediný drobný problém bude, když si budete chtít v cizím jazyce pokecat, tak na to budete muset nejdřív usnout. Taky vím, že tam „na angličtinu“ rádi jezdívali manažeři utužovat kolektiv se svými sekretářkami.)

Nejčastější formát, který studenti jazyků volí, je docházková výuka jednou nebo dvakrát týdně dvě hodiny. To je rozumné a správné rozhodnutí. Skrývá však jeden technický háček. Velmi často naše dobré úmysly nemají dostatečnou oporu v motivaci, a tak si snadno jednou či dvakrát zdůvodníme, proč do kurzu nedorazit; je přece třeba něco zcela neodkladně vyřešit… a postupně nám to přestane vycházet častěji, až najednou zjistíme, že těch několik zbylých studentů kolem nás učiteli rozumí výrazně lépe než my, jinými slovy, začneme se cítit trapně, protože jsme pozadu. A přestaneme chodit.

S tímto háčkem si ale dokážou poradit třeba naše intenzivní pobytové kurzy. Ne snad proto, že vlastníme zázračnou metodu, ale prostě jen a jen proto, že když přijedete, nebudete mít po několik dní na starost nic jiného, než angličtinu, a to od rána až do noci. Bez stresu, přirozeně, v klidu a přátelské atmosféře, v poklidu kopců a lesů Jeseníků. Během školního roku na sebe naše víkendové kurzy v pravidelných intervalech navazují (ale můžete klidně přijet i jen na jeden běh). Pokud si chcete dopřát aktivní odpočinek, pak přijeďte na naše týdenní letní kurzy angličtiny v Jeseníkách. Pochopitelně, že vyrazit si na takovýto pobytový kurz do Británie místo do Jeseníků je výborný nápad, rozdíl bude pochopitelně hlavně ve vynaložených finančních prostředcích.

Asi znáte web velmi sympatického a užitečného projektu Help for English. Ale pokud ne a jste na úrovni řekněme cokoli od elementary do intermediate, rozhodně si ho proklikejte. Jeden z mých studentů sem kdysi napsal článek o našich pobytových kurzech (a já si toho všimnul s několikaletým zpožděním) – můžete se podívat, co napsal o letních kurzech angličtiny.

Takže, chcete-li se učit jazyk, neváhejte a do toho.  Budeme vám držet palce. Anebo vám s tím rádi pomůžeme.

Break a leg!

Kurzy jazykové školy Candid najdete na stránkách FairList.cz.

Podobné články

Žádné komentáře - přidej první :)

Přidat komentář


*