Blog Studium Zdenek’s English Podcast

Zdenek’s English Podcast

-
0 2338

Zdravím všechny návštěvníky stránek Jazykové.FairList.cz. Byl jsem osloven, jestli bych zde nepředstavil sám sebe a svůj „podcast“. Rozhodl jsem se, že to tedy zkusím.

Jmenuji se Zdeněk Lukáš a vystudoval jsem Filozofickou fakultu na univerzitě v Pardubicích obor učitelství AJ a již cca 8 let působím jako učitel anglického jazyka. Ještě před studiem na VŠ jsem zhruba rok a půl pracovně působil v Londýně, kde jsem získal vřelý vztah k britské kultuře a k angličtině jako takové. Moc rád tento jazyk používám a snažím se na něm neustále pracovat.

Ale znáte to, jako ve všem, najednou přijde chvíle, kdy už to dál nejde. Máte pocit, že uvadáte, že se nikam neposunujete. Když jsem dostudoval, tak jsem s tímto dosti zápasil. Zachránil mě až moment, kdy jsem začal nahrávat Zdeněk’s English Podcast. Byl jsem inspirován Luke’s English Podcastem a s Lukovým laskavým souhlasem jsem se pokusil sám začít nahrávat obdobný podcast.

Jedná se o podcast  v angličtině pro pokročilejší (doporučuji od úrovně intermediate) nejen české studenty anglického jazyka. I když jsem učitel angličtiny, vím, že jako nerodilý mluvčí mám pořád co zlepšovat – především ve slovní zásobě a v pohotovosti výběru vhodných kolokací. Nebojím se této výzvy, kterou beru především jako souboj sám se sebou. Chci se zlepšit v mluvení, a protože jako většina z nás nemám tolik příležitostí, abych mohl mluvit kvalitně s rodilými mluvčími či jinými lidmi, kteří jsou jazykově minimálně na úrovni advanced a vyšší, uchopil jsem tento podcast jako náhradní řešení.

Ve svých hodinách angličtiny totiž musím svoji AJ zjednodušovat na úroveň svých studentů, aby mi rozuměli, čímž negativně působím na svoji vlastní angličtinu. Uvědomil jsem si, že nahráváním podcastu sám sebe zdokonaluji. Pokud máte jako studenti angličtiny možnost, určitě se pokuste nahrát svoji angličtinu sami. Můžete tak jednoduše zjistit, na co se máte zaměřit (gramatika, výslovnost, slovní zásoba), co zlepšit atd.

Samozřejmě, když už podcast nahrávám, tak se snažím, aby z toho něco měli i posluchači.  Abych nějaké posluchače vůbec měl, musím se pokoušet je nějak zaujmout. Je to především různorodostí jednotlivých epizod, snahou sem tam být vtipný, přirozeností, improvizací, ale i připraveností a servírováním angličtiny jak v monolozích, ale především i v dialozích a diskuzích s kvalitativně velmi slušnými mluvčími angličtiny různých národností.

Zatím jsem stále v začátcích, protože podcast nedělám ani půlrok. Několik málo fanoušků mám (včetně některých mých kamarádů), ale samozřejmě jsem za každého nového posluchače velmi šťastný. Naplňuje mě to pocitem, že tato moje volnočasová nezisková aktivita má větší smysl, než jen to, že se sám sebe zlepšuji v mluvení.

Ke svým posluchačům přistupuji jako ke svým studentům, ale zároveň potenciálním přátelům. Snažím se tedy působit kamarádsky a zároveň nemám problém vysvětlovat především lexikální stránku jazyka – slovíčka, idiomy, atd. Jsem extrovert, takže témata v podcastu se hodně točí kolem mé osoby, mých zájmů, což je studování jazyků, poznávání nových lidí a nových kultur, sport, atd.

Nebojím se jít s kůží na trh, i když je mi jasné, že by se to mohlo otočit proti mně. Proto se snažím chovat se relativně slušně, i když se nebojím se při nahrávání epizody třeba opít a občas sem tam trefně utrousit nějaké to sprosté slovo. I to je bezpochyby součást angličtiny a je potřeba to bezpečně znát.

Myslím si, že poslechem mého podcastu máte příležitost zlepšit především svoje poslechové dovednosti. Naučíte se novou slovní zásobu, či jen oprášíte, co jste možná zapomněli. A pokud budete aktivní, budete se pokoušet aktivně procvičovat výslovnost, či slovíčka nebo idiomy, které vás v podcastu naučím, můžete kladně působit i na další svoje jazykové dovednosti.

Když budete poslouchat pravidelně, zjistíte, že některá slovíčka používám opakovaně. Je velká šance, že se to stane automaticky, a věřím, že u většiny z vás i pouhým pasivním poslechem, součástí vaší slovní zásoby. A možná se u toho i zasmějete, či seznámíte.

Samozřejmě se ptáte, proč sáhnout zrovna po mém podcastu, když je na trhu spousta podobných projektů od rodilých mluvčích. Tak v první řadě si myslím, že takto otevřených, přátelských, o vtip se snažících volně dostupných podcastů moc není. Jinými slovy, většina podcastů s vámi jedná, jako se studenty ve škole, tedy s určitým odstupem. Výjimkou tvoří právě Luke’s English Podcast, který doporučuji všemi deseti. 

A zadruhé si myslím, že protože mám jako student angličtiny naprosto shodnou zkušenost jako vy, dokážu do svých podcastů vložit něco extra a to je opravdovost v podobě uvědomování si vlastního já, svých chyb a snahy je napravovat. A myslím si, že už jen to, že svoji angličtinu používám ke komunikaci se svými kamarády a studenty ze zahraničí při nahrávání dialogů a debat na vás může působit jako výborný motivační prvek, abyste na sobě sami pracovali.

Možná se ptáte, proč něco takového vůbec publikuji? No kromě toho, že věřím, že to má blahodárný vliv na moji vlastní angličtinu, je to také proto, že mě to prostě a jednoduše baví. Užiju si u toho spoustu legrace, hlavně při nahrávání dialogů s kamarády a poté, když se s nimi o vydaných episodách bavím. Pokud budete chtít, můžete si i vy nenuceně stát součástí této „komunity“.

Tímto bych vás rád všechny pozval k vyzkoušení si mého podcastu, protože obrázek si určitě nejlépe uděláte právě poslechnutím si nějaké té epizody. Mimochodem, vydal jsem již 28 epizod a zatím nevidím důvod s nahráváním přestat. Pokud vydržíte s poslechem, určitě budu rád za jakékoliv názory a nebojím se i kritiky. Nejsem profesionál, dělám chyby (jazykového i technického charakteru) a chyby dělat budu. Ale věřím, že právě tímto způsobem se můžu sám zlepšovat a zároveň jako učitel angličtiny něco zdarma i předat všem, co se chtějí angličtinu učit.

Budu moc rád jakoukoliv zpětnou vazbu či komunikaci s lidmi, co se rozhodnou můj podcast poslouchat. Mám skupinu Zdeněk’s English Podcast na Facebooku, do které jste samozřejmě všichni srdečně zváni. Jinak, kdokoliv z vás si myslíte, že jste zajímavá osobnost a máte dobrou angličtinu, tak s vámi klidně mohu v budoucnu nahrát interview :).

P.S. Zde je na ukázku poslední episoda mého podcastu:

Pokud budete chtít slyšet více, zavítejte do výše zmíněné Facebook skupiny Zdenek’s English Podcast, kde jsou odkazy na staré episody.

Zdeněk

Podobné články

Žádné komentáře - přidej první :)

Přidat komentář


*