Finsko
Ve Finsku je poslední dubnový večer nazýván Vappu (nebo Vappen) a spolu s Vánoci, Silvestrem a letním slunovratem patří k největším svátkům. Stylem připomíná karneval a slaví se v ulicích. Oslavy často organizují studenti a konzumuje se při nich hodně alkoholu. Mezi velmi oblíbené nápoje tohoto dne patří medové šumivé víno sima.
Někde oslavám 30. dubna předcházejí ještě jiné kulturní akce, a vše se tak spojuje do jednoho většího festivalu. V Helsinkách se lidé 30. dubna večer scházejí na Tržním náměstí u sochy nahé ženy jménem Havis Amanda (známá také jako Manta). Studenti místních univerzit jí během tradičního rituálu nasazují na hlavu typickou finskou studentskou čepici.
Estonsko
V Estonsku se svátek nazývá Volbriöö a slaví se při něm příchod jara. Pod vlivem germánské kultury je dnes také spojován s čarodějnicemi. Lidé se navečer za čarodějnice převlékají a vyrážejí do ulic. Poté se scházejí u ohňů, kde program většinou pokračuje, opéká se maso a popíjí. Silnou tradici má oslava Volbriöö v estonském univerzitním městě Tartu, kde ji organizují především studenti.
Litva
V Litvě se noc ze 30. dubna na 1. května jmenuje Valpurgijos naktis. Při ní se na hranicích spalují postavy vytvořené ze slámy, které představují čarodějnice.
Lotyšsko
V Lotyšsku se svátku říká Valpurģu nakts nebo též Valpurģi. Slaví se při něm příchod jara. Dělají se ohně, kolem nichž se zpívá a tančí, a na závěr se pálí postava čarodějnice. Na akademické půdě bývá připraven kulturní program. Většinou brzy po tomto svátku se začali vypouštět koně na noční pastvu a byl zahájen hlavní cyklus rolnických prací, především setba.
Nizozemsko
Z této země se bohužel tradice pálení čarodějnic vytratila. A to zejména protože na tento den připadá jiný svátek – Královnin den (Koninginnedag) – kdy Nizozemci slaví narozeniny své královny.
A na závěr
…jedno video o tom, jak poznat čarodějnici.
Zdroje: Wikipedia cc, Skandinavskydum.cz Photo Credit: Express Monorail via Compfight cc