Blog Vzdělávání v zahraničí Gramatika? Ale povídejte!

Gramatika? Ale povídejte!

-
0 2604

DSC00104Je tomu už pár let, ale naprosto přesně si vybavuji svůj první prázdninový výlet do Anglie. Bylo to poprvé, co jsem se zcela sám ocitnul v cizí zemi a to pouze se střední znalostí anglického jazyka (respektive střední znalostí anglické gramatiky). Netrvalo to však dlouho a já zjistil, že moje znalost angličtiny je spíše nulová a že se ji budu muset naučit téměř celou znovu.

Jak se to stalo? Jednoduše jsem si poprvé v životě musel povídat s rodilým mluvčím. Někdy mi snaha, kdy  se nás učitelé snaží naučit veškeré anglické časy nazpamět, připadne až komická. Sami víte, že jen vyjmenovat tuto gramatiku, natož pak vysvětlit jejich používání, pěknou chvilku zabere.

Nicméně zjistíte, že tyto gramatické poučky vám budou v cizí zemi téměř k ničemu. Ono je totiž relativně lehké znát, kdy který čas nebo který člen využít. Těžší  už ale je aplikovat tyto poučky i v praxi, když mluvíte třeba jen s jediným rodilým mluvčím. Jednoduše si nevzpomenete!  Z důvodu nejistoty, jestli neříkáte něco špatně, budete rádi, když si vzpomenete na všechna potřebná slovíčka a nějakou tu gramatiku skutečně řešit nebudete.

Povídat si v cizím jazyce je totiž něco zcela odlišného od psaní v cizím jazyce. Samozřejmě, že pokud si hodláte s někým psát, budou  vaše gramatické chyby pravděpodobně  bít do očí. Když si však chcete povídat s Angličanem, Francouzem, Němcem nebo Rusem, garantuji vám, že vaše chyby nikdo řešit nebude. Naopak za pár dní zjistíte, že i rodilý mluvčí mluví zcela jinak, než jak  předepisuje oficiální gramatika, kterou vám vštěpovali ve škole. A co uděláte za nějakou dobu vy? Zjistíte, že mluvíte stejně jako on a že staré poučky už nevyužíváte.

Takže můj závěr? Učte se gramatiku, při chatování je zapotřebí. Ale nikdy neodkládejte cestu do ciziny jen proto, že vaše gramatika není na dostatečné úrovni. Není totiž tím nejdůležitějším!

A jaký je váš názor na souboj gramatiky a mluveného slova?

Licence náhl. obrázku: CC0 Public Domain (FAQ) - Volné pro komerční užití, není nutné uvádět zdroj

Žádné komentáře - přidej první :)

Přidat komentář


*