Blog Inspirace Pár zajímavých jazykovostí

Pár zajímavých jazykovostí

Napsal/a -
26 37606

Zajímá vás, kolik je na světě jazyků?  Který je nejpoužívanější? Který má nejvíce a který nejméně slov? Jaká budoucnost čeká jazyky? Tak neváhejte a čtěte.

V současné době existuje na světě přibližně 6900 jazyků. Z nich zhruba 500 pravděpodobně v blízké budoucnosti zanikne. Extrémní předpovědi tvrdí, že již za 150 let budou na světě pouze tři aktivní jazyky. A to angličtina, španělština a čínština.

Slovní zásoba

Ačkoli nelze zjistit, který jazyk má na světě nejvíc slov, jazykem s největší slovní zásobou bývá označována angličtina (více informací najdete v článku na stránkách Oxford Dictionaries). Druhé upravené vydání Oxford English Dictionary obsahuje 600 000 slov, ale editoři Merriam Webster’s Third New International Dictionary, Unabridged předpokládají, že celkový počet je mnohem vyšší. 

Global Language Monitor po zkombinování oxfordského slovníku a dalších slovníkových zdrojů odhadl, že angličtina v současnosti obsahuje přibližně 990 000 slov.

Jelikož však na rozdíl od ostatních velkých jazyků neexistuje žádný regulační úřad, jenž by nová slova „přijímal“, je velmi problematické určit jejich počet. Novotvary vznikají především v lékařství, vědě a technologiích, ale i v dalších oblastech. Jednotlivé slangy se neustále vyvíjejí. Často se navíc uplatňují slova přinesená komunitami přistěhovalců.

Ani v češtině není možné přesný počet slov určit, jelikož se čeština jakožto živý jazyk neustále vyvíjí. Nicméně čeština má na 300 000 slovních kořenů. Zatím nejrozsáhlejší Příruční slovník jazyka českého, postupně vydaný v letech 1935–1957, má zhruba 250 000 hesel. Obsahuje i slova, která zná málokdo a neobsahuje naopak některá slova obecně známá (např. vulgarismy). Zaměřuje se totiž na popis spisovné slovní zásoby na základě výtahů z beletrie, časopisů a částečně novin. Slovník spisovného jazyka českého, jehož první vydání vyšlo v letech 1960–1971 a druhé v roce 1989, má přibližně 192 000 hesel.

Nejdelší české slovo (nejneobhospodařovávatelnějšími) má 30 písmen, nejdelší anglické slovo (pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis) má ještě o patnáct písmen více.

Nejmenší slovní zásobu má jazyk Taki Taki, a to 340 slov. Jazykem Taki Taki se mluví v Surinamu, který leží v Jižní Americe.

Několik dalších nej

Mandarínská čínština je mateřským jazykem nejvíce lidí na světě, a to více než 870 miliónů. Angličtina je jazykem, který má nejvíce lidí na světě jako svůj druhý jazyk – zhruba 510 miliónů.

Nejvíce jazyky na světě mluví Papua Nová Guinea. 820 aktivními. Nejvíce písmen na světě má jazyk khmer (74), nejméně pak jazyk rotokas s 12 písmeny. Celá abeceda rotokasu se skládá z 12 základních písmen novodobé latinky: A, E, G, I, K, O, P, R, S, T, U, V.

Existuje jediný jazyk na světě, který nemá nepravidelná slovesa:

Esperanto

Esperanto je nejrozšířenějším mezinárodním plánovým jazykem. Záměrem tvůrce tohoto jazyka bylo vytvořit snadno naučitelný neutrální jazyk vhodný pro použití v mezinárodní komunikaci; jeho cílem však nebylo nahradit ostatní národní řeči. Ačkoliv žádná země nepřijala esperanto jako úřední jazyk, je používáno komunitou o odhadovaném počtu 100 000 až 2 000 000 mluvčích. 

V současnosti je esperanto využíváno pro účely cestování, dopisování, mezinárodních setkání a kulturních výměn, kongresů, vědeckých diskuzí, původní i překladové literatury, divadla a kina, hudby, tištěného i internetového zpravodajství, rozhlasového a televizního vysílání. 

Jazyky v Evropské Unii

Od 1.1.2007 má EU 23 úředních jazyků (angličtina, bulharština, čeština, dánština, estonština, finština, francouzština, irština, italština, litevština, lotyština, maďarština, maltština, němčina, nizozemština, polština, portugalština, rumunština, řečtina, slovenština, slovinština, španělština a švédština). 56 % občanů EU se domluví kromě své mateřštiny ještě v jednom jazyce, 28 % alespoň dvěma dalšími jazyky, alespoň třemi 11 % a žádným jiným 44 %.

Co se týče motivace, zůstávají nejsilnějším důvodem, proč se učit cizí jazyk, praktické výhody ze znalosti cizího jazyka vyplývající: příležitost využít jej v práci (32 % dotázaných) nebo cíl pracovat v zahraničí (27 %). Rozšířené je i použití znalosti cizího jazyka během zahraniční dovolené (35 %) nebo pro osobní uspokojení (27 %).

Víte o nějaké jazykové zajímavosti, na kterou jsme zapomněli? Napište nám a my o ní zjistíme více.

Zdroj: jazykovalaborator.cz
Photo Credit: woodleywonderworks via Compfight cc

Jazyky miluji, ale kvůli různým překážkám bylo pro mě jejich studium obtížnější, než bych si přál. Abyste mohli překonávat překážky při studiu jazyků snadněji než já, vznikl tento blog.

Podobné články

26 Komentáře

 1. Jednomu nerozumím, jak může někdo tvrdit, že angličtina má největší slovní zásobu, když jedno jejich slovo má v našem jazyce více významů. Co teprve naše zdrobněliny, pády, časy a atd. Připadá mi to jako nesmysl, aby angličtina měla větší slovní zásobu než my. To je jako když si Rusové přikládali veškeré zásluhy k vynálezům.

   • Pevně věřit můžeš nejrůznějším svým sračkám, ale počet slov v jazyku není otázka pevné víry ale otázka posčítání počtu slov v jazyku. Už to chápeš?

  • To je tím, že jsi tupec, zřejmě z Dělnické strany (= DS). Když tomu nerozumíš, najdi si nějaké slovníky a podívej se, kolik v nich je slov. Samozřejmě že anglickému slovu může odpovídat řada českých ekvivalentů a v jiném případě to zase může být naopak. To nic neříká o počtu slov v jazyku, debile. Stačí se podívat třeba na přídavná jména. Tam, kde je ve slovníku uvedeno třeba 7 českých synonym (to jsou slova stejného nebo alespoň podobného významu, víš?) jich má angličtina běžně dvoj až trojnásobek. To už svědčí o počtu slov trochu víc. Zkus si přečíst něco hodnotného v RJ (třeba Dostojevského) a pak v AJ (třeba Fitzgeralda) a srovnej průměrný počet slov které neznáš na stránce. Za předpokladu, že máš v obou jazycích podobnou úroveň to má taky jistou výpovědní hodnotu. Ale to u tebe asi nehrozí, je evidentní, že žádné cizí jazyky neznáš, proto šíříš takové bludy.

 2. Nejdelší české slovo je úplně stejně dlouhé jako to anglické. To, že nejdelší české slovo je nejneobhospodařovávatelnějšími je úplná pitomost. Skutečné nejdelší české slovo (nejnezdevětadevadesáteroznásobovávatelnějšími) má 45 písmen!!!

 3. Pokud je pravda, že angličtina má „údajně“ největší slovní zásobu s 990 tis. hesly, čemuž se mi u tak primitivního jazyka nechce ani věřit, pak největší slovní zásobu má ruský jazyk. V akademii ruského jazyka je evidováno více než milión slov. Zároveň mají slovanské jazyky nejsložitější gramatiku, což jasně hovoří o jejich hlubokých kořenech a dlouhodobém vývoji. Analogie se nabízí s programovacími jazyky, kdy požadavky na složitější aplikace nutí používat složitější programovací jazyk, např jazyk C, novější C++ s „třídami“.

  • Ano, slovanské jazyky rozhodně svou složitostí převyšují Angličtinu. Myslím, že slovanské jazyky jsou starší, než Angličtina, Němčina apod.

   • Slovanské jazyky mají nejsložitější gramatiku? To si asi děláš prdel, ne? A co třeba Maďarština, Finština, Arabština, Gruzínština a mnoho dalších? Ty mají jendnodušší gramatiku? Navíc mi uniká, v čem je výhoda co nejsložitější gramatiky.

  • Analogie se nabízí spíš s tvou demencí ty kriple. Primitivní jsi ty a nikoliv Angličtina. Vzhledem k tvé primitivnosti se ti jeví Angličtina jako primitivní, protože nejsi schopen pochopit veškeré složitosti a dokonalost jejích gramatických struktur a pokročilých vyjadřovacích schopností. Co se týká počtu anglických slov, tak ten převyšuje počet buněk v tvé nervové zauzlině, kterou disponuješ místo mozku.

   • Proč se, člověče, vaše komentáře jenom hemží samými urážkami a vulgaritami. To jste opravdu tak ubohý, nebo si něco dokazujete?

    • Když někdo požívá tzv. „urážky“ a vulgarismy (vulgarismus je standardní součást jazyka), tak je ubohý? A když někdo lže, vymýšlí si a šíří bez rozmyslu dál každou nepodloženou blbost, tak to není ubohé? Velmi by mě zajímala vaše odpověď, pane gruci!
     Jinak tzv. „urážka“ je vždy na straně uraženého, je to jen jeho pocit, nic víc. Podle mého názoru, nechá-li se někdo urazit, tak je to jeho problém a ubohý je on.

  • Abych nezapomněl Hofmánku, pošli mi odkaz na těch víc než milión slov v akademii ruského jazyka, ty znalče. Nechci předjímat, ale počítám, že pošleš leda hovno.

  • Hofman , pravda, angličané se machrováním slovní zásobou snaží propagovat svou nadřazenost.
   Věřím tomu že ten jejich supertlustý slovník obsahuje archaismy nepoužívané 400 let, technický žargón který jiné země ani neuvádějí, nebo moderní „slova“ jako lol nebo lmfao.
   Taky to jejich neldelší slovo, pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis, čistá latina. Takové slovo může být taky v češtine , akorát ve specializovaném slovníku a s příponou -óza místo -osis.
   Jestli angličané počítají složená slova , pak čeština taky. Našich 300 000 slovních kořenů pak může tvořit milióny slov.
   Jinak hezký článek.
   Dobrou jazykovostí je taky celkem nový mezislovanský jazyk, který vytvořil český informatik a myslim chorvatský lingvista. Doufám že se chytne

   • To že jakýsi Hofman lže a vymyslel si informaci o akademii ruského jazyka s milionem slov ti asi moc nevadí, že? Hlavně, že jste si popovídali!

 4. „dobrou jazykovostí“… kdo tě učil česky? A co to meleš za sračky?
  1) Angličané propagují svoji nadřazenost, tím, že mají rozsáhlý slovník? Není to náhodou jenom dobrá práce jejich lingvistů?

  2) A hlavní je, že něčemu „věříš“, to mluví za vše. A důkazy máš, blbečku? DŮKAZY, rozumíš? Kdyby Newton taky „věřil“, tak ještě ani nevíš, proč padají věci na zem, už to chápeš, nebo to mám ještě zjednodušit?

  3) Jistěže se počítají složená slova a to jak v AJ tak v ČJ. Je to způsob slovotvorby. Třeba slovo „slovotvorba“ je složené ze slov „slovo“ a „tvorba“ a jistě ho najdeš ve slovníku a počítá se. Tak co to meleš proboha, ty vole? Třeba Angličtina a Němčina takto mohou vytvořit nesrovnatelně víc slov než Čeština. Učil ty ses vůbec někdy v životě aspoň jeden cizí jazyk? Vždyť vůbec nevíš co blábolíš!

  4) Aspoň ty své kidy o mezislovanském jazyku nějak dolož, tohle je jen blábolení. Asi myslíš Novoslověnštinu Vojtěcha Merunky. Tak já ti rovnou řeknu, že se neprosadí. Vždyť většina kreténů (a obvzvlášť ti, kteří milují Putina a Rusko), kteří se 8 let učili ve škole Rusky dnes neumí ani slovo.

 5. Koukám, že stačí napsat, že angličtina má (možná) nejvíc slov a hned je tu parta soudruhů, kteří ani pořádně neumí česky a začnou propagovat ruštinu. To jsme to dopracovali. Lingvista je sice vulgární křupan, ale aspoň jako jediný píše věcně a dokáže doložit konkrétní fakta a čísla, což se nikomu z těch rusofilů jaksi nepovedlo. Nojo, soudruzi si na logiku a doložitelná fakta nikdy moc nehráli.

 6. To Mary:
  No, you haven’t. You just wanted to make a cheap advertisement on your site which offers translation between various languages. Why do you lie to us?

 7. „Linqvistovi“ A MODERÁTOROVI DISKUZE ZEJMÉNA! Po přečtení článku jsem se se zájmem pustil do čtení diskuze. Kloním se k tomu, že každý by měl mít možnost vyjádřit svůj názor. Nicméně, aby byla diskuze přínosná, měla by být oproštěna od vulgarismů, alespoň od těch zbytečných. To, co zde předvádí pisatel, který sebe nazval „Lingvista“ je odpuzující. S takovým množstvím vulgarit, urážek a neslušností se ve slušné společnosti nesetkáme. Pane moderátore vyškrtněte prosím příspěvky s vulgarismy, po „Lingvistovi“ nezbyde ani památka a úroveň diskuze stoupne. Tento pisatel zjevně používá, ze čtyř v literatuře popisovaných funkcí vulgarit, funkci rozněcovací, která je dle autora členění spojena se vzrušením. Samozvanému „Lingvistovi“ doporučuji: „Navštivte psychiatra, vy … – vulgarismus si jistě ochotně doplníte sám“.

Přidat komentář