Společnost pro německý jazyk vyhlásila i letos vítěze soutěže o slovo roku. Snahou společnosti je, aby vítězný výraz vždy charakterizoval veřejnou diskusi v zemi. Podařilo se jí to letos?
Letošním slovem roku se stal výraz GroKo. Což je zkratka pro velkou koalici (Große Koalition). V Německu se od zářijových voleb stále vyjednává o budoucí vládě. Výraz GroKo se ujal i proto, že rozhovory se táhly na německé poměry nezvykle dlouho. Výraz triumfoval i kvůli své hravosti. Zní totiž podobně jako slovo Kroko, tedy krokodýl. GroKo tak v sobě podle GfdS obsahuje i jistou míru nadsázky. Slovo sice již bylo známo dříve, ale díky sociálním sítím právě v tomto období zažilo svůj největší boom.
Na druhé příčce se umístilo spojení Protz-Bischof, což lze přeložit jako biskup náfuka. Je to odkaz na takzvaného „biskupa-luxusu“ Franze-Petera Tebartze-van Elsta. Ten vyvolal negativní pozornost drahou přestavbou svého paláce v Limburgu. Účet ve výši 31 milionů eur (790 milionů korun) byl v tisku do nekonečna propírán.
Třetí místo obsadil výraz Armutseinwanderung, který se používá pro přistěhovalectví z Afriky a východní Evropy.
Favorit ankety, výraz Whistleblower (zaměstnanec společnosti, který bez vidiny vlastního prospěchu upozorní výkonnou moc na podezřelé praktiky této společnosti) se překvapivě neumístil ani v první desítce. Není asi dostatečně německý.
V poslední době se tento výraz skloňuje zejména v souvislosti s Edwardem Snowdenem, bývalým technikem bezpečnostních služeb, jenž nechal zveřejnit materiály o rozsáhlém sledování lidí po celém světě.
Zdroj: gfds.de
Photo Credit: linksfraktion via Compfight cc