Blog Inspirace 4 myšlenky, kterých se musíte zbavit, pokud se chcete naučit cizí jazyk

4 myšlenky, kterých se musíte zbavit, pokud se chcete naučit cizí jazyk

Napsal/a -
13 47014

Pokud jde o to, proč se nelze naučit cizí jazyk, jsou lidi neuvěřitelně vynalézaví a jejich představivost při vymýšlení výmluv nezná hranice. Jsou ale věty, které uslyšíte skoro pokaždé. Jsou čtyři a rozlézají se v našich myslích jako vir. Které to jsou a proč jsou úplně nesmyslné? Pojďme na to.

1. Vždyť je to těžké

Je to snadné? No není, ale většina lidí z učení jazyka děla jadernou fyziku. Vidí za tím hned hodiny memorování slovíček a louskání gramatických pravidel – od samého začátku. Je to jako byste sepsali všechna česká slova a gramatická pravidla, která znáte a předložili to cizinci se slovy: „Uč se.“

Směšné? Ale v mnoha případech si lidi myslí, že se tak cizí jazyk studuje.

A proto si myslí, že se ho nikdy nenaučí. Neustále srovnávají cizí jazyk se svým mateřským a myslí na to, kolik se toho budou muset naučit, aby mluvili stejně dobře. Myslíte si to taky? Měli byste si položit následující otázky:

 • Nechybí mi cizí jazyk hlavně při vyjadřování základních a jednoduchých věcí?
 • Baví mě učit se cizí jazyk?
 • Vybral jsem si jazyk, který používá jiné písmo než latinku. Jak se vyhnout biflování písmen a začít konečně komunikovat?

Možná se mezi nimi najdete a odhalíte, co vás nejvíce brzdí. Pokud ne, musíte hledat dál. Problém, který není odhalen, nemůže být odstraněn. Zamyslete se, co vás odrazuje od studia, proč a pokuste se to odstranit. Hlavně ale přestaňte věřit tomu, že je to příliš těžké a nedokážete to. Každý dílčí úspěch na cestě za znalostí řečí je důkazem, že dokážete. Najděte si svou cestu a držte se jí.

Vždyť i azbuka se dá naučit snadno a rychle.

stein3 - kopie

2. Nemám čas učit se cizí jazyk

Tohle se netýká jen cizího jazyka. Lidi dnes nemají čas v podstatě na nic. Většina z nich snad ani na život. Ale cizí jazyk, to je život. Nebo aspoň jeho velká součást. Na jazyk si stačí vyhradit 30 minut denně a uvidíte pokrok už za měsíc. Nemluvě o tom, jak se váš život obohatí.

„Get busy living or get busy dying.“

Najděte si čas, vyhraďte si ho cizímu jazyku a těšte se na něj. Snažte se nikdy nevynechat a za pár týdnů už se to stane samozřejmostí. Vyhraďte si na jazyk čas, kdy jste produktivní a nebudete jen bezmyšlenkovitě hledět do blba. Až uvidíte první výsledky, už to půjde. Jen si ten čas najděte. Uvidíte.

someone busier

3. Jsem na to starý. Neexistuje zkratka pro lidi v mém věku?

Malé děti, které vyrůstají v bilinguálním prostředí se učí oba jazyky neuvěřitelně rychle. Znamená to, že se schopnost učit se jazykům snižuje s věkem? Ne! Takto rychle dětí ovládají jen svůj první jazyk resp. své první jazyky. Tento proces je podstatně odlišný od toho, jak se ony i vy učíte další jazyky. A v tomto ohledu máte podmínky úplně stejné.

Proč to vypadá, že se děti učí mnohem rychleji? Protože jejich vyjadřovací prostředky v mateřském jazyce jsou jednoduché a prosté, zatímco dospělí používají mnohem více slov a gramatických jevů. Dítě se tak poměrně rychle dostane v cizím jazyce na úroveň svého mateřského. Tato doba je přibližně stejně dlouhá, jako ta, kterou potřebuje dospělý k dosažení stejné úrovně. To ale pro něj není srovnání, protože ho zajímá jeho vlastní úroveň mateřského jazyka. Ale představte si, jak dlouho se dítě bude muset ještě učit, aby umělo cizí jazyk na úrovni vašeho mateřského.

Zamyslete se nad tím.

Máte dítě?

Pokud ano, můžete si to všechno otestovat, vyzkoušet a kdovícoještě na sobě. Začněte se učit cizí jazyk společně se svým dítětem. Neberte to ale jen jako psychologický experiment, ale příležitost trávit spolu čas smysluplně a s vědeckým výstupem na konci.

Nemáte dítě?

Možná je čas začít přemýšlet nad tím, proč jste uvěřili, že se děti učí rychleji než dospělí a proč nechcete věřit opaku.

Přesvědčil jsem vás? Ne? To totiž musíte sami. ;)

9386283372_5689dc24d6_m

Photo Credit: Kit4na via Compfight cc

4. Chodil jsem do jednoho jazykového kurzu a… (doplňte důvod neúspěchu)

Ano, není to lehké, chce to čas a už jste nějaký promarnili, protože jste se neučili od mala. Ale kdy to jindy změnit než teď. I malý krok vás posune z bodu A o kousek blíž k bodu B. A představte si, že je následovaný dalším malým krokem. A dalším. Není to lepší než bezhlavý běh nikam?

Že to nebylo vaší vinou?

Že jazykový kurz nebyl kvalitní? Ano, my to známe. Taky jsme se s tím setkali, ale to není důvod, proč s tím seknout. Právě proto tu je projekt FairList.cz, aby vám ukázal, které jazykové kurzy jsou spolehlivé a kvalitní. Tak mi řekněte, co vám ještě brání? Nic? Už jsme na dobré cestě. FL-hello

Dokážete to

Pokud budete chtít.

Ale proč byste nechtěli.

Chcete umět jazyky, ne? Ne? Tak proč ještě čtete?

Chcete?

Nevíte kdy?

Teď!

Photo Credit:B Rosen via Compfight cc
Zdroj faktů: blog.fluentli.com

Jazyky miluji, ale kvůli různým překážkám bylo pro mě jejich studium obtížnější, než bych si přál. Abyste mohli překonávat překážky při studiu jazyků snadněji než já, vznikl tento blog.

Podobné články

13 Komentáře

 1. Článek psal naprostý mamlas, mamlasovitá na druhou. Naučit se cizi jazyk, znamená ho denně používat a začít v něm i myslet, mám na mysli váš vnitřní hlas. Každým dnem budete lepší. Důležitý je věk. Čím jste mladší, tím líp. Učebnice není důležitá. Když jste se narodili, tak vám matka nedala do kočárku učebnicí češtiny, aby jste si procvičovali konjuktiv plusqamperfekta. Silně pochybuji, že s vámi u kojení probírala příčestí minulé. Učte se mluvit a poslouchat. Vynikající je youtube. Stáhnu si německé skladby, texty písní a učím se spisovnou němčinu. Nebiflujte se gramatiku, jak to vidíte ve filmech, nebo ve svém okolí!!! V Rusku měli uzavřené město č. 25. Specializovalo se na americkou angličtinu. V tom městě byly americké obchody s americkým zbožím. Americké benzinky, americký kostel, motel, měnu, americké TV a radio programy. S Ameriky dovezené bouráky a všichni mluvili americkou angličtinou. Pokud jste promluvil rusky, přijelo komando, odvezlo k řece a strčilo vám do ní hlavu na dvě minuty. Podruhé na tři minuty, potřetí na čtyři minuty atd. Kousek dál byl hřbitov a na něm lidé mezi 18 a 37 lety. Nikdo mladší, nikdo starší. Do pěti let jste mluvil plynně anglicky.

 2. Ja som vyskusal mnoho jazykoviek. Vzdy som to po istom case nechal. Nevidel som vysledky, mal som pocit, ze mi to nepomahalo. Preto som na odporucanie kolegu vyskusal kurz anglictina bez biflovania a tieto onlie kurzy su mnohokrat lepsie ako jazykovky, ale zas kazdemu nieco ine zabera.

 3. Upřímně si vážím vašeho doporučení.Věřím, že brzy nebudu moci žít bez kasin.Tohle je opravdu zkouška štěstí.Ve skutečnosti jsem nikdy neviděl stránku s tolika hracími automaty, jako je ta, kterou jste poskytli.

 4. Opravdu rád hraji zábavné hry v online kasinech.protože hazardní hry dávají hráčům šanci pobavit se a vyhrát velké bonusy. Pokud jste začátečník, je nutné si na začátku přečíst podrobný popis každého slotu. Nicméně si zde užijete hraní https://mostbet-casino.cz/ bez ohledu na úroveň vašich zkušeností. Myslím, že si hraní na těchto stránkách opravdu užijete. Tak se do toho pusťte.

  • Dobré odpoledne, chci se s vámi podělit o zajímavou informaci o velkém tajemství. Nedávno jsem narazil na velmi zajímavou stránku o různých sportech! Jaký druh sportu máte rádi, řekněte nám, prosím, velmi zajímavý!
   Tam se můžete dozvědět o sportech, jako je plavání, běh, sportovní poker a mnoho dalšího. Přijďte brzy https://repromamafilm.org/
   Co je podle tebe lepší fotbal nebo hokej?

Přidat komentář