Velikonoční svátky s sebou přináší spoustu zvyků a obyčejů. V našich zemích pečeme beránky, barvíme vajíčka a pleteme žilu, pomlázku, tatar, metlu či šmigrus. Neodmyslitelným zvykem je však pondělní koleda – především u mužů. Pojďme se podívat, jaké zvyky mají ve světě.
Anglie – Morrisovi tanečníci
Během velikonočních svátků můžete v Anglii potkat skupinku mužů v černých kalhotách, bílých košilích a s klobouky na hlavě. Ti se svými tanečními kreacemi za pomoci různých zvonků, holí, stuh, kapesníků a ratolestí pokouší zahnat zimní duchy. Morrisův tanec je tradiční anglický tanec, jehož základy se můžete naučit z tohoto videa:
Nebo se aspoň podívat, jak se tančí.
Austrálie – velikonoční vačnatec
Pokud se přejíte velikonočních zajíčků, můžete vyzkoušet velikonočního vačnatce. Australané nahrazují zajíčka vačnatcem, protože králíky tam nemají rádi. Tito divocí ušáci, kteří sem byli v 18. století dovezeni kolonisty, měli velmi negativní vliv na zdejší přírodu.
Řecko – vajíčková bitva
Řekové mají poněkud zvláštní zvyk házet po sobě vejce. Vítězem se stává „hráč“, který zasáhne největší počet „protihráčů“. Jenom doufám, že po sobě nehází malovanými vejci, či kraslicemi.
Polsko – žehnání vejcím
Větší úctu k vajíčkům mají naši severní sousedé, kteří s nimi jdou do kostela, kde si je nechají posvětit, načež tyto posvěcené dobroty sní během oběda. Kdo by si nenechal posvětit vejce.
Španělsko – procesí v kápích
Španělé na Velikonoce oblékají dlouhé hábity, na hlavu nasadí špičatý klobouk a vyrazí do procesí. Průvod s sebou nese sochy Ježíše Krista a dalších svatých. Jde o formu pokání.
Filipíny – přibíjení na kříž
Filipínci jdou s pokáním dál než Španělé. Nechávají se rovnou přibít na kříž. Drsný způsob slavení Velikonoc, co říkáte?
Zase ta Anglie – přivazování k židlím
Jedním z anglických zvyků je přivazování mužů k židlím. Anglické ženy, které takto poutají muže, žádají za jejich rozvázání a následné propuštění peníze. Jak je vidět, Angličanky jsou velmi vynalézavé při získávání peněz.
Norsko – detektivní svátky
Severská detektivka se stala pojmem, proto se nelze divit zvyku, který mají v Norsku. Tuto zemi během Velikonoc zaplaví detektivky. Tento žánr se na Nory valí téměř odevšad. Mají dokonce speciální výraz pro velikonoční detektivku – påskekrim.
Rusko – týdenní zpoždění
Pokud byste toužili prožít velikonoční svátky 2x během jednoho roku, není nic jednoduššího, než vyrazit po našich Velikonocích do Ruska a oslavit je znovu. V Rusku totiž používají juliánský kalendář a proto mají oproti nám týdenní zpoždění. A pokud doma zapomenete pomlázku (houdovačku, pamihodu, šibačku, šlerkust atd.) nemusíte si z toho dělat hlavu, v Rusku je totiž nemají.
Česko – normálka?
Asi všichni víme, jak to u nás chodí. Jak to ale vnímají cizinci? Poslechněme si, co o českých Velikonocích říká tato sympatická Američanka.
Co říkáte na velikonoční zvyky ve světě? Jsou lepší než naše? Znáte nějaký další netradiční?
Zdroje: learnenglish.de, wikipedia.org, mundo.cz