Rozmýšlíte, zda se pustit do FCE nebo CAE? Nyní přibyl jeden důvod, proč se nebát a udělat si mezinárodně platný certifikát. Zkoušky Cambridge ESOL budou od roku 2015 méně časově náročné. Co se změní a co to pro vás znamená, to se dočtete v tomto článku.
Změna se týká zkoušek FCE a CAE, které byly upraveny tak, aby byly v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky v oblasti jazykového vzdělávání. Nové podoby těchto zkoušek se začnou používat od ledna 2015. A jak budou vypadat konkrétně?
FCE
Neboli First Certificate in English je nejčastěji skládanou zkouškou z všeobecné angličtiny. Velice dobře reflektuje celkové znalosti studentů a její forma je dobře zvládnutelná. Tato zkouška je určena pro úroveň upper-intermediate – B2. Tipy pro získání certifikátu FCE najdete v tomto článku.
Stávající průběh zkoušky
- Reading: 60 minut
- Use of English: 45 minut
- Writing: 80 minut
- Listening: 40 minut
- Speaking: 14 minut
Průběh od roku 2015
- Reading + Use of English: 75 minut
- Writing: 80 minut
- Listening: 40 minut
- Speaking: 14 minut
CAE
Neboli Certificate in Advanced English je mezinárodně uznávaná zkouška, která je určena pro úroveň advanced – C1/C2 . Tipy pro získání certifikátu CAE najdete v tomto článku.
Stávající průběh zkoušky
- Reading: 75 minut
- Use of English: 60 minut
- Writing: 90 minut
- Listening: 40 minut
- Speaking: 15 minut
Průběh od roku 2015
- Reading + Use of English: 90 minut
- Writing: 90 minut
- Listening: 40 minut
- Speaking: 15 minut
Co to pro vás znamená
Struktura zkoušky se nemění nijak dramaticky. Hlavní změnou je sloučení části čtení a praktická angličtina. Zkouška tak má místo pěti částí čtyři. Tím se zkrátí trvání celé zkoušky, což by mělo přispět k lepšímu soustředění v jejím průběhu. A tedy i lepším výsledkům.
Zaměření zkoušek také projde několika změnami. Nově budou koncipované tak, aby se v nich objevovaly úkoly více cílené na praktické využití angličtiny. V části psaní už nebudete muset psát pohádky o sedmihlavých saních, ale vašim úkolem bude napsat např. formální e-mail.
Zvýší se i přínos samotné přípravy na zkoušky. Protože přijdete to styku se slovní zásobou reálných témat a situací z praktického života. Vaše učení bude více zaměřeno na reálné situace. Už se nebudete učit slovíčka jen proto, že budou v testu.
A bonus na závěr
Pokud vaše celkové skóre např. u zkoušky FCE nedosáhne požadované hranice k úspěšnému složení, nezoufejte. Když bude skóre vaší zkoušky odpovídat úrovni B1, na certifikátu se tato informace objeví. Toto platí i v opačném případě, kdy jsou vaše znalosti na lepší úrovni, než je úroveň samotné zkoušky. Na certifikátu o úspěšném složení zkoušky obdržíte informaci o vyšší dosažené úrovni. Po absolvování zkoušky tak máte v ruce certifikát, kterým kdykoli prokážete své znalosti a jejich úroveň.
Zdroje: http://www.cambridgeenglish.org/exams/first/exam-update-for-2015/ http://www.cambridgeenglish.org/exams/advanced/exam-update-for-2015/ Photo Credit: chrisvick via Compfight cc