Blog Ostatní Je lepší se učit více jazyků zároveň, nebo vždy jen jeden?

Je lepší se učit více jazyků zároveň, nebo vždy jen jeden?

-
3 8828

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké výhody může mít studium více jazyků současně? A jestli to může být efektivnější, než se učit jen jeden jazyk? Ne? Možná vás to překvapí. Pojďme se blíže podívat na obě možnosti.

Pro tento článek neberme v potaz, že se začnete učit druhý jazyk, když už jeden na nějaké úrovni ovládáte. Berme to, že s oběma jazyky začnete zároveň. A od nuly. A vezměme i extrémní případ čtyř jazyků najednou. Teď tedy k jednotlivým přístupům.

Soustředění na jeden jazyk

Jak říká nadpis, při studiu jednoho jazyka je hlavní výhodou soustředění. Věnovat pozornost pouze jednomu jazyku a nebýt rozptylován znalostmi z druhého při snaze vzpomenout si na nějaké slovíčko je určitě výhoda. Při studiu více jazyků se rychlost pokroku úměrně snižuje k počtu jazyků.

Z toho plyne další výhoda této možnosti – lepší motivace. Když člověk vidí pokrok a výsledky, motivuje ho to. Vidí sice méně úspěchů, ale vidí je dříve. Díky tomu může vidět čtyři úspěchy u jednoho jazyka rychleji než při studiu čtyř jazyků, kdy se musí zdlouhavě pachtit k prvnímu úspěchu v každém ze čtyř jazyků. Nemluvě o tom, jak vás dokáže znechutit, když vám jeden jazyk nepůjde a budete ho muset drilovat na úkor těch „zábavnějších“.

Učení jazyků má několik fází. Ze začátku je to prosté memorování. Poté přichází ta zábavná část, kdy se učíte jazyk používat a komunikovat v něm. Proto je mnohem příjemnější se nejprve naučit jeden jazyk na úroveň, kdy se jím bavíme a pak si teprve přibrat další jazyk. Můžeme tak dril střídat se zábavou. 

Více jazyků najednou

Udělejme si takové srovnání. Všechno je jen pro ukázku, takže nepřemýšlejte nad údaji. Vezměme si, že se chcete (nebo musíte) naučit čtyři jazyky za 16 měsíců. Podle prvního příkladu budete mít na každý jazyk 4 měsíce. To se dá. Za čtyři měsíce od startu budete umět jeden jazyk. Zatímco když se začnete učit všechny najednou, budete po této době umět čtvrtinu z každého.

To je v podstatě matematicky stejné množství znalostí. Ale na druhou stranu budete mít za sebou 4 měsíce nudného drilování po kterém už to může být jen zábavnější. Pokud to vydržíte. A bude. Čím déle se čtyři jazyky budete učit, tím to bude jednodušší. Oproti tomu při studiu po jednom budete každé čtyři měsíce začínat od nuly s vidinou měsíce dřiny. S uvážením, že předchozí tři měsíce jste se bavili, to je trochu demotivující.

A ještě se k tomu váže jedno srovnání. Když se budete učit jazyky po jednom, bude vás na konci tohoto procesu od prvního jazyka dělit propast 12 měsíců, kdy jste se věnovali hlavně ostatním jazykům. Zatímco při studiu 4 jazyků současně budou vaše znalosti všech 4 na konci 16. měsíce stejně čerstvé. 

Pro některé lidi je tento způsob opravdu lepší. A jejich přístupy se také liší. Někdo tvrdí, že je ideální učit se dva jazyky zároveň z nichž jeden je těžký a druhý tolik ne. Těžkému věnovat 70 % času a lehkým se spíše bavit a motivovat po 30 % času. Jazyky by neměly být podobné a jejich studium by mělo být oddělené. Jiní zase upřednostňují učení jazyků, které jsou si podobné a tím si to „ulehčují“.

Shrnutí

Studium jednoho jazyka

 • Je efektivnější.
 • Nepletou se vám jazyky mezí sebou.
 • Lépe se soustředíte.
 • Máte více času na studium.
 • Krátkodobá motivace rychlejšími úspěchy.

Učení více jazyků najednou

 • Výzva pro lidi, kteří chtějí zkusit něco nového.
 • Nestane se vám, že budete zapomínat dříve naučený jazyk.
 • Neztrácíte dlouhodobě motivaci opakováním začátků.
 • V případě že vám sedí, přináší lepší výsledky.
 • Vhodné pro lidi, kteří se potřebují naučit více (3+) jazyků v určitém čase.

Výsledek

Cílem tohoto článku ve skutečnosti nebylo určit, který způsob je lepší. Ale představit vám výhody a nedostatky obou. A to protože výběr počtu jazyků je, stejně jako většina faktorů studia jazyků, silně individuální. Záleží jen na vás, jaký způsob vám více vyhovuje. Jestli se po přečtení tohoto článku rozhodnete zkusit něco nového a začnete studovat třeba dva jazyky najednou. Ať tak či onak, kvalitní jazykové kurzy najdete jako vždy na FairList.cz.

Nebojte se

Napište nám, co si o těchto způsobech myslíte, jaké jsou vaše zkušenosti nebo třeba jak vám učení cizích řečí jde.

Zdroj: actualfluency.com
Photo Credit: John-Morgan via Compfight cc
Jazyky miluji, ale kvůli různým překážkám bylo pro mě jejich studium obtížnější, než bych si přál. Abyste mohli překonávat překážky při studiu jazyků snadněji než já, vznikl tento blog.

Podobné články

0 5639

3 Komentáře

 1. Zajímavý článek. Mně osobně mnohem více vyhovuje učit se několik jazyků najednou (učím se jich šest). Mohu doporučit můj systém: celý rok ob den střídám učení se angličtině a čínštině (osobně považuji tyto jazyky za světově nejdůležitější). A k tomu se každé roční období učím jeden další ze čtyř jazyků (španělštinu na jaře, francouzštinu v létě, ruštinu na podzim a němčinu v zimě). Tímto systémem se neučím v rámci jednoho dne více než dva jazyky najednou, přitom se každý rok zlepšuji ve všech, nejvíce v těch mnou preferovaných, zároveň jeden rok není dost dlouhá doba na to, abych nějaký jazyk začal výrazněji zapomínat. Učení se cizím jazykům je dle mého hlavně o správném systému, disciplíně a vytrvalosti, přitom stačí cca půl hodiny denně (např. cestou do práce a zpět).

  • Děkuji za velmi zajímavý komentář. Souhlasím s tím, že vše, co se týká lidského mozku a těla, se nejlépe vstřebává na bázi dlouhodobosti. A pro tu je potřeba vytrvalost a disciplína.

Přidat komentář


*