Blog Inspirace Jak vzniklo slovo Xmas

Jak vzniklo slovo Xmas

-
2 9962

Už jste se s tímto slovem potkali? Nepochybně ano. A přemýšleli jste někdy, jak zkratka Xmas vznikla? My ano a zjistili jsme to pro vás.

Slova v průběhu času prochází řadou změn. A to i v angličtině. Třeba například slovo Christmas. Lidem přišlo moc dlouhé, tak ho zkrátili na Xmas. Dnes už snad nikdo původní variantu nenapíše. Jak ale zkrácená verze vznikla?

Pěkně postupně

Nejprve si musíme na pravou míru uvést, co znamená původní slovo – Christmas. To vzniklo spojením slůvek Christ a mass. Tedy Kristova oběť nebo mše za Krista. Na tom se příslušníci různých církví samozřejmě neshodnou.

Samotné tajemné X

X se dostalo do angličtiny z řečtiny. Tam tento znak označuje písmeno chí. A chí je první písmeno ve slově Kristus v řečtině –Χριστός. V počátcích křesťanské církve se znak X používal jako tajný symbol, kterým se její členové poznávali.

Slovo Christ je tak nahrazeno prvním písmenem jeho řeckého ekvivalentu. Z Christmas vzniklo Xmas a dnes už se to bere jako samozřejmost. A vy víte jak se to všechno seběhlo.

Photo Credit: kzamani via Compfight cc
Jazyky miluji, ale kvůli různým překážkám bylo pro mě jejich studium obtížnější, než bych si přál. Abyste mohli překonávat překážky při studiu jazyků snadněji než já, vznikl tento blog.

2 Komentáře

Přidat komentář


*