To, že je 1. duben „svátkem všech bláznů“, je všeobecně uznávaná a skoro po celém světě rozšířená tradice. Už od 16. století je apríl spojen s různými žertíky a drobnými zlomyslnostmi. Méně jasný je původ tohoto zvyku. Zaměřme se ale na přítomnost. Jaká jsou specifika tohoto dne v různých koutech naší planety? To se dozvíte v tomto článku.
Anglie
Typicky prudký britský humor se projevuje i v den bláznivosti zaslíbený. Televizní zpravodajství je plné zpráv, že Shakespeare ve skutečnosti pocházel z Francie, nebo že David Beckham bude reprezentovat Německo. Vrchol aprílového veselí představuje, když vám o páté nabídnou kávu.
USA
V Americe probíhá nejvíce vtipů tam, kde se vyskytuje nejvíce lidí. V restauracích rychlého občerstvení. Obvykle vám podají hranolky s majonézou obarvenou na červeno místo kečupu. Pepsi místo Coca-Coly. Kojotí maso místo hovězího apod. Všichni amíci jsou ale v tento den v tak dobrém rozmaru, že předstírají, že si ničeho nevšimli a všechno ochotně sní.
Německo
U našich západních sousedů je apríl svátkem zejména dělnické třídy. Ti se baví například tím, že spolupracovníkům zaměňují shodné součástky a pak celí napnutí čekají, jestli si toho napálený všimne. Tento svátek však v Německu není ani tak svátkem smíchu jako řevu. Němci si totiž zaměněné součástky vždycky všimnou a pořádně je to rozlítí.
Francie
V této zemi se slaví 1. duben opravdu specificky. Své přátele se Francouzi snaží napálit tím, že se pokouší vyspat s jejich přítelkyněmi nebo manželkami. Každý muž má tak před sebou těžkou volbu, zda bránit svoje anebo zaútočit a dobýt nová území. Platí zde však pravidlo, že co se stane na apríla, to v aprílu zůstane.
Čína
V Číně je apríl zejména svátek dětí. Ty vyvádějí různé vylomeniny a srovnávají se, kdo provedl horší. Na tablety dávají místo nakousnutého jablka jiná loga a na boty místo fajfky našívají proužky atd.
A co vy, napálili jste dnes někoho? My se letos rozhodli aprílové vtípky vynechat. Nejspíš.
Photo Credit: mskogly via Compfight cc