Blog Inspirace Jak se motivovat ke studiu jazyka?

Jak se motivovat ke studiu jazyka?

Napsal/a -
2 2296

Teoreticky byste chtěli umět mluvit anglicky (to je dneska samozřejmost, že), ale taky ještě i německy (přiznejme si, že v Česku se to prostě hodí), pro radost si přidáte ještě španělštinu a francouzštinu a konec konců i v ruštině vidíte velký potenciál? Zajímavých jazyků existuje celá řada a, co si budeme povídat, v životopise to taky dobře vypadá, když do kolonky „jazykové znalosti“ máte co napsat. Takže učiníte rozhodnutí: naučím se německy. Prvotní nadšení doprovázené překotným nákupem učebnic a slovníků brzy vystřídají výmluvy a omluvy, proč je zatím ještě nechat zavřené (ještě nenastala ideální konstelace hvězd) nebo proč nepostupujete ve studiu tak rychle, jak jste si původně představovali (těžko postupovat rychle, když prodlevy mezi lekcemi jsou delší a delší, že).

Co tedy s tím? Jak se donutit k práci, když prokrastinace je tak lákavá a jak si udržet zápal pro věc, když počáteční nadšení vyprchá? Níže jsme pro vás sepsali pár rad, co by vám mohly pomoct motivovat se ke studiu vaší vysněné němčiny (nebo čínštiny nebo co vás zrovna napadne).

  1. Vytvořte si návyk. Závislosti jsou zpravidla ošklivé věci spojené s nezdravými návykovými látkami a o tom si radši přečtěte na jiném blogu. My máme na mysli zdravý zvyk, trvalou (nebo alespoň dlouhodobou) úpravu životního stylu jako je zařazení pravidelného cvičení či pití dostatečného množství vody. Chcete se učit jazyky, tak pravidelné studium přidejte na seznam svých priorit, vyhraďte si na to speciální čas a alespoň měsíc ho skálopevně dodržujte. Podle výzkumů trvá přeprogramování mozku zhruba 20-30 dní, takže za měsíc už by to pro vás měla být samozřejmost.  2. Oceňte vlastní úsilí. Slibte sami sobě třeba jeden díl oblíbeného seriálu nebo nějakou dobrůtku, když zvládnete další kapitolu. A za úspěšně zvládnutý test na konci lekce si dovolte třeba pivo s přáteli. Buďte kreativní.

  3. Považujte svoji vůli za sval. Když si první den po vánočních svátcích v posilovně naložíte přespříliš, bude vás tělo bolet tak moc, a tak dlouho, že to další cvičení jen oddálí nebo vás to docela odradí. Ani ve studiu cizích jazyků nepřeceňujte své síly. Postupujte s mírou a rozumem, dejte si čas vstřebat nabyté informace a zažít si nová slovíčka a gramatické jevy. Ono vám to nikam neuteče, tak než se nechat odradit, radši studovat pomalu, ale jistě.


    Bavte se. I potenciálně zábavné téma přednášené monotónním hlasem nudného profesora podle zastaralé učebnice vás dokáže otrávit nebo rovnou uspat. Nedělejte stejnou chybu při samostudiu cizích jazyků. Hrejte si, vymýšlejte doplňkové aktivity k procvičení nové látky, kterými obohatíte (i kvalitní) učebnici. Internet je plný her, kvízů, testů a všelijakých dalších učebních pomůcek. Věnujte čas jejich hledání a výběru a hraní takových her považujte za součást výuky. No a co, že to autoři vytvořili pro děti na prvním stupni základní školy. Když vás to baví, tak jen do toho!

  4. Studujte ve skupině. Najděte si pár přátel (klidně i úplně nových), se kterými si stanovíte společné cíle, najděte si společný čas a místo, kde se budete učit, a motivujte se navzájem. Když máte domluvené společné studium, přece se musíte překonat a podpořit ostatní v jejich snažení! Proto to přece děláte, ne? Ale pozor ať nemá vaše skupina až moc členů, potom byste se mohli vzájemně spíš rušit nebo nechávat podporu (rozuměj 100% účast) na ostatních a účel skupiny by se tak snadno vytratil.

Snad vám naše rady přišly k duhu. Máte další osvědčené metody, jak se udržet u studia a skutečně trvale prohlubovat své znalosti cizích jazyků nebo spadáte spíš do kategorie „věční začátečníci“?

Podobné články

2 Komentáře

  1. 通过购买论文代写 https://www.lxws.net/ 服务,留学生可以获得高质量的学术作品作为学习范例。这些论文可以成为他们学习和参考的素材,帮助他们更好地了解学术写作的要领和结构。透过学习优秀的学术作品,留学生可以提升自己的写作水平,提高论文的质量。

Přidat komentář