S blížícím se jarem se studenti posledních ročníků středních škol připravují na zkoušku dospělosti. Maturita je ale strašákem jen pro ty nepřipravené a u jazyka to platí dvojnásob. „Existuje mnoho vhodných studijních materiálů, praktických učebnic a kurzů zaměřených na tuto problematiku, studenti tedy mají nepřeberné možnosti, jak se na složení maturity z cizího jazyka připravit,“ uvádí Vítězslav Bican, prezident Asociace jazykových škol a agentur ČR.
Někomu jde učení samo od sebe, někdo se potřebuje látce věnovat více. Spoléhat se však u zkoušky na talent a improvizaci by se zejména u maturity nemuselo vůbec vyplatit. Opakování je matka moudrosti, říká se, a v souvislosti s cizími jazyky to skutečně platí. „Cizí jazyk je jako sval, pokud jej nepoužíváte, časem ochabne – ztratíte pohotovost, zapomenete gramatiku i slovní zásobu,“ říká Vítězslav Bican.
Právě před zkouškami, ať už jde o maturitu či jiné testování, je pak dobré co nejvíce jazyk používat, abychom získali jistotu. A to i přesto, že již zmíněnou gramatiku a reálie výborně ovládáme. Takto pokročilí studenti často sahají po několika individuálních hodinách s rodilými mluvčími, kdy mohou hovořit o jimi zvolených tématech a „vypilovat“ výslovnost.
Jazykové školy pozorují narůstající poptávku po individuálních hodinách s českými lektory i rodilými mluvčími. „V posledních letech sledujeme trend, kdy mladí lidé na jaře sami vyhledávají tuto jazykovou pomoc, aby se připravili na maturitu či státnice. Efektivita takové výuky je totiž velmi vysoká a vynaložená investice se vrátí. Vysoká poptávka je také po intenzivních kurzech cílených přímo na procvičování maturitních témat,“ uvádí Eva Havránková z jazykové agentury Channel Crossings. A Vítězslav Bican to doplňuje: „Témata se nemá cenu učit jako básničku. Jazyk je určen ke komunikaci, proto je nejlepší učit se jej v interakci s další osobou či osobami. A koneckonců je to i příjemnější a účinnější forma.“