Blog Naučme se Je nějaký Čech v Chile slavnější než Klaus?

Je nějaký Čech v Chile slavnější než Klaus?

-
0 2140

Dávám soukromé hodiny angličtiny a španělštiny v Kyjově a také vedu kurzy španělštiny na nadaci Chamartín ve Vracově. Patřím k učitelům, kteří neustále vymýšlejí, čím by se dala výuka zpestřit. Když mi někdo pošle prezentaci s vtipnými fotografiemi, ze všeho nejdřív přemýšlím, k výuce kterého gramatického jevu by se daly obrázky použít. Najdou se lidé, kteří mě kvůli tomu označují za blázna, já bych spíše preferovala slovo výstřední. Dnešní doba je však pro moji duševní poruchu příznivá a poskytuje mi spoustu inspirace.

Když jsme 7. 3. 2013 s přáteli oslavovali ohňostrojem odchod stařičkého mocnáře, vzpomněli jsme všechny ty veselé kousky, kterými nás během své kariéry bavil. I když thriller s názvem „Byl to atentát!“ byl taky hodně dobrý, zvítězila etuda „Klaus a pero“.

Tehdy jsem video s panem prezidentem pedagogicky zcela vyždímala. Pustila jsem ho studujícím v kurzu nejdřív celé a potom po částech a studenti museli španělsky popisovat krok za krokem, jak to pan prezident udělal. Tomó el bolígrafo. Lo miró. Lo escondió debajo de la mesa…Vynikající k procvičení minulého času!

Další úkol byl: Poslouchejte chilského prezidenta a přeložte, co říká. Říkal mimo jiné něco o české přítomnosti v Chile. Moje další otázka tedy byla: Udělal nějaký Čech něco významného v Chile? Nikdo si hned nevzpomněl a tak jsem trochu napověděla: Velikonoční ostrov patří Chile. Ti mladší neměli ani tušení, ale samozřejmě, že všichni lidé středního věku si vzpomněli na českého inženýra Pavla Pavla, který doma, v komunistickém Československu, jen s papírem a tužkou elegantně a jednoduše vyřešil záhadu, nad kterou si vědci z celého světa marně lámali hlavu: Jak tam lidé dokázali před mnoha staletími přemístit až patnáctitunové sochy moai z vnitrozemí ostrova až na pobřeží? Našli se i tací, kteří volali na pomoc mimozemšťany. Pavlovi stačilo vypočítat těžiště a s použitím dvou lan nejdříve rozchodil betonový model sochy ve Strakonicích a v roce 1986 s Thorem Heyerdahlem na Velikonočním ostrově přiměl k chůzi skutečnou moai.

Pro mě byl Pavel Pavel hrdinou. Když jsme byli letos v únoru na školním výletě na Tenerife, který jsme organizovali pro ty, co se učí španělsky s nadací Chamartín, nešlo nenavštívit muzeum Thora Heyerdahla. Viděli jsme pyramidy, shlédli exponáty v muzeu i dokument o Heyerdahlových expedicích. Nedalo mi to a zeptala jsem se průvodkyně, jestli zná mého hrdinu. Znala. A když viděla náš zájem, provedla nás částí muzea věnované Velikonočnímu ostrovu, do které běžně turisté nechodí. To jsem se ale odchýlila od tématu. Takže honem, zpátky do třídy!

My jsme si ve španělštině přečetli článek na toto téma a tím by to mohlo skončit, ale nekončí. Říkala jsem si, že by bylo fajn, kdybych na internetu někde našla video s tímto experimentem, ale marně. Ba ani článků o něm nebylo mnoho, i když musím uznat, že ten na Wikipedii je pěkný. Nejvíc mě však rozčílilo toto video, na kterém se mluví o přepravě moai pomocí saní, což byla původní teorie, kterou Pavel Pavel vyvrátil.

Tohle mě přivedlo k myšlence, že by bylo dobré, kdyby někdo Pavlův experiment zopakoval, natočil na video a umístil na YouTube i s patřičným komentářem v několika jazycích, hlavně ve španělštině. Byl by to úžasný projekt pro školu, do kterého by se mohly zapojit skoro všechny předměty. V dějepise a zeměpise by se probrala teorie. Ve fyzice by studenti vypočítali těžiště. Ve výtvarné výchově by vyrobili moai. S tím by jim musela pomoct nějaká stavební firma. V tělocviku by ti nejzdatnější borci moai rozchodili, přičemž by je v rámci IVT jiní studenti natáčeli. V tomtéž předmětu by se potom nahrávka upravila a umístila na YouTube, ale ještě před tím by v rámci češtiny a cizích jazyků byly namluveny komentáře, které by vysvětlovaly nejen princip, ale připomněly by i toho, kdo záhadu vyřešil.

Uskutečnit tuto myšlenku já nedokážu. Ale třeba někoho inspiruje. Možná by stálo za to světu připomenout, že propiska není jediná věc, která nás proslavila v Chile.

Irena Schützováwww.chamartin.webzdarma.cz

Photo Credit: Robert Nyman via Compfight cc

Žádné komentáře - přidej první :)

Přidat komentář


*