Dali jste si do nového školního roku předsevzetí, že se budete angličtině věnovat i doma? Přiznejme si to – i těm nejodolnějším z nás to vydrží jen pár týdnů, pokud budeme vyplňovat gramatická cvičení a vůbec si z učení dělat nudnou povinnost. Zkuste si ale angličtinu najít v něčem, co vás opravdu baví – co třeba zjednodušená četba?
Dnes už je na trhu velké množství kvalitně zpracovaných zjednodušených knih, a to jak z klasiky, tak ze současné tvorby. Za všechny jmenujme např. Penguin Readers nebo Macmillan Graded Readers. Ať už ale sáhnete po jakékoliv, čtěte hlavně pro radost a vyberte si takovou knihu, kterou byste nepohrdli ani v češtině.
Přijde vám, že pasivním čtením se nic moc nenaučíte? Chyba lávky. Přečtěte si několik tipů, jak ze zjednodušené četby vytěžit maximum.
*Udělejte si čas
Vyhraďte si na čtení čas, kdy vás nebude nikdo a nic rušit. Vypněte mobil, počítač i televizi. Ideálně alespoň na hodinu, ale i 15 minut denně se počítá. Vždyť kde jinde tak snadno získáte pravidelný kontakt s cizím jazykem?
*Předvídejte
Zkuste na základě obálky, obrázků nebo začátku kapitoly odhadnout, o čem kniha bude – možná se trefíte, možná ne, ale rozhodně si lépe zapamatujete, co jste nakonec četli.
*Jen tak pro radost…
Vůbec nemusíte mít výčitky z toho, že jste se do knihy začetli a že hltáte stránku za stránkou, a slovník přitom leží v koutě. Právě naopak! Opakujete a fixujete si tím již známá slova, jejich použití ve větě a trénujete porozumění z kontextu, což je při učení jazyka dovednost k nezaplacení. Ale hlavně – konečně se vám podařilo myslet v cílovém jazyce, vnímat jej podvědomě, aniž byste nad slovíčky museli nějak extra přemýšlet.
*…nebo se slovníkem
Ale ani slovník není nutné zatracovat. Kdo chce, může si z knihy vypisovat slovíčka a fráze, které se mu zdají užitečné. V kontextu příběhu, kde jste se se slovem setkali, si ho lépe zapamatujete. Použít k tomu můžete třeba tuto šikovnou tabulku.
*Využijte všechny zdroje
Nakladatelství zjednodušenou četbu doplňují různým materiálem pro efektivní čtení i učení. Nejčastěji jsou to CD s audionahrávkou, takže ať už si kapitolu poslechnete a přečtete zvlášť nebo zároveň, setkáte se s novými slovy hned několikrát a v různých podobách, což zvyšuje šance na jejich zapamatování.
Druhou možností jsou pracovní listy, které bývají na konci knihy a které testují jak porozumění, tak slovní zásobu. Co třeba tento univerzální?
*A co na to lektor?
Pokud chodíte i na klasické hodiny, nebojte se knihu přinést přímo do kurzu. Nic vám nepomůže víc, než když budete někomu vyprávět, co se v knize odehrálo, a všechna nová slovíčka znovu použijete.
***A pokud ještě nevíte, kde nebo jakou knihu si vybrat, zkuste se podívat na naši aktuální nabídku s 15% záříjovou slevou zde nebo na našem facebooku Radka Malá – Giramondo .