Blog Inspirace Jak se tato slova vůbec dostala do angličtiny?

Jak se tato slova vůbec dostala do angličtiny?

Napsal/a -
3 9614

Angličtina si od jiných jazyků slovíčka nepůjčuje. Angličtina pronásleduje ostatní jazyky temnými uličkami, kde je přepadává a obrací jim kapsy naruby ve snaze obohatit svou slovní zásobu. Tak nějak se to tedy aspoň říká. A my si dnes ukážeme seznam nejčastějších obětí a uloupené kořisti. Tedy přejatá slova a odkud se do angličtiny dostala. Co myslíte, bude tam i čeština?

Stará severština

Nelze začít ničím jiným než řečí, která přinesla do tehdejší angličtiny řadu skandinávských slov. Během ovládnutí Anglie Normany staroangličtina absorbovala více než 10 000 nových slov. Řada z nich se používá dodnes.

Jsou to např. cake, happy, husband, mistake, window, fog, leg, die.

Francouzština

Ve stejném období se také vlivem Normanů začala do tehdejší řeči anglické dostávat francouzská slova. Odhaduje se, že dnešní angličtina obsahuje až 30 % výrazů francouzského původu.

Jsou to třeba slova liberty a justice, která přišla jako synonyma pro slova freedom a fairness a další výrazy jako machinegarage, portraitterrain collage.

Japonština

I když se to může zdát překvapivé, tak i z japonštiny přicházejí slova do angličtiny. I navzdory tomu, že mnohem častější je jev opačný. Z japonštiny jsou přejímána hlavně slova typická pro kulturu a životní styl země zapadajícího slunce, které se rozšiřují do celého světa .

Za zmínku stojí hlavně tycoon, kimono, sudoku a karaoke.

Čínština

Čína jako rostoucí ekonomická velmoc samozřejmě ovlivňuje i angličtinu.

Slova jako ketchup, tea, silk nebo feng shui pochází z čínštiny. Stejně tak i úsloví “Long time, no see” má orientální původ.

Arabština

Arabská slova se do angličtiny většinou dostávala nepřímo přes jiné jazyky. Proto není úplně snadné zjistit, která to jsou. Přitom se řada z nich používá v anglofonních zemích dennodenně.

Např. coffee, banana, lemon, lemonade, algebra, zero, sofa, mattress.

A to ještě zdaleka není všechno.
Slova z ruštiny, češtiny a dalších jazyků najdete na další straně.

1 2 Další
Jazyky miluji, ale kvůli různým překážkám bylo pro mě jejich studium obtížnější, než bych si přál. Abyste mohli překonávat překážky při studiu jazyků snadněji než já, vznikl tento blog.

Podobné články

3 Komentáře

Přidat komentář