Blog Tipy ke studiu 5 tipů, jak si zlepšit cizí jazyk

5 tipů, jak si zlepšit cizí jazyk

Napsal/a -
1 1476

Cizí jazyk může být mnoho věcí. Pro někoho je to předmět ve škole, pro někoho prostředek k dorozumívání v každodenním životě a někdo jiný ho má uvedený jako kolonku v životopise i s příslušnou úrovní. V každém případě je to však nějaká znalost, dovednost, ve které se lze stále zdokonalovat. Jak na to?

 

  1. Jedno nové slovíčko denně. Nebo dvě nebo pět nebo kolik chcete a zvládnete, je to jen na vás. A kde ho vzít? Pokud vás nenapadne jen tak, zkuste zalistovat cizojazyčnou knihou nebo třeba rovnou slovníkem a jistě na něco zajímavého připadnete. Slovíčko si dobře nastudujte ve slovníku i s jeho různými významy a pokuste si ho zapamatovat. Určitě pomůže také zapisovat si všechna nová slova do notýsku.

 

  1. Tvořte věty. Jaké? Nejlépe takové, jaké běžně nepoužíváte a nemáte je zažité. Používejte v nich nová slova, třeba ta z vašeho notýsku. Zkuste jedno slovo zasadit klidně do tří nebo třeba pěti vět, tak mu lépe porozumíte a díky kontextu si ho i lépe zapamatujete. Nezapomínejte také na jeho různé významy!

 

  1. Mějte cizí jazyk stále na očích. Někdo si vylepí seznam slovíček či frází na záchodě, někdo si ho připne na lednici nebo využije příhodně umístěnou nástěnku. Dejte si to, kam chcete, ale ať se tím směrem díváte dostatečně často a dostatečně dlouho, abyste si to vždy stačili aspoň jednou přečíst. Sklep, kam dvakrát do roka odnesete právě přezuté pneumatiky, asi nebude nejlepší volba.

 

  1. Mluvte. Zahoďte ostych a využijte každou příležitost použít cizí jazyk v praxi. Když jím hovoříte s někým, pro koho to také není mateřština, budete nejspíš nakonec hledat správná slovíčka společně a možná se přitom i dost nasmějete. A pokud je váš protějšek rodilý mluvčí, můžete se od něj o to víc naučit. A on vaši snahu jistě ocení, tak se nestyďte.

 

  1. Učte se. Myslím doopravdy, s učebnicí pro samouky, v nějakém jazykovém kurzu nebo se třeba připravujte s dětmi do školy. Dělejte s nimi úkoly, pomáhejte jim procvičovat slovíčka před testem a uvidíte, že učit se přitom budete i vy.

 

Každému vyhovuje a funguje něco jiného. Kdo nechce drilovat slovíčka během návštěvy toalety, si možná vyrobí zásobu kartiček se zajímavými slovními obraty na pracovní stůl. Můžete využít i nějaké už existující, co jsou k dispozici na internetu. A napadlo vás třeba propojit učení jazyka s obrázky? Možností je nepřeberné množství. Co funguje vám?

1 Komentář

Přidat komentář