Blog Rozhovory Rozhovor s autorem portálu Help for English Markem Vítem

Rozhovor s autorem portálu Help for English Markem Vítem

Napsal/a -
0 6598

Portál Help for English patří mezi přední internetové nástroje pro studium angličtiny zdarma. Věřím, že každý z našich čtenářů již na něm někdy byl a pokud ne, tak doporučuji návštěvu. Místo popisu funkcí a možností stránek jsem se tentokrát rozhodl udělat rozhovor s Markem Vítem, autorem nápadu a spoluautorem stránek Help for English.

Mohl byste se našim čtenářům na úvod krátce představit?

Jsem člověk, který od dětství miloval angličtinu a ta se pro něho stala zdrojem poznávání, zábavy i obživy. Od svých dvaceti let pracuji jako učitel, ať již na základní, střední či vysoké škole, nebo vyučuji individuální či soukromé kurzy. V roce 2005 jsme spolu s kolegou Petrem Hudíkem vytvořili portál Help for English a později založili firmu Vitware s.r.o., která se zabývá vývojem výukových programů a aplikací.

Jak vznikl nápad na Help for English (HfE)?

Projekt začal v roce 2005 vlastně jako taková pomůcka pro mé studenty angličtiny na gymnáziu. Potřeboval jsem místo, kam jim dám doplňkové materiály, ukázkové testy apod. Petr Hudík, tehdy můj student, tento počin viděl a konstatoval, že by to dokázal udělat kvalitně a interaktivně. Tak započala naše spolupráce. Koupili jsme si společně doménu www.helpforenglish.cz a začali. Nejprve byli 3 návštěvníci denně (já, Petr a pravděpodobně nějaký robot), potom 30 (když jsem donutil své studenty stránky navštívit), poté 300, 3000 a dnes se návštěvnost v pracovních dnech blíží 30 tisícům.

Plánujete pro HfE nějakou inovaci, nebo se spíše zaměřujete na ostatní produkty?

Help for English se neustále vyvíjí. Naše úsilí střídavě zaměřujeme na HfE a na další naše projekty. Help for English jsou stránky zdarma a chtěli bychom je tak nechat. Proto se ale potřebujeme věnovat i takovým věcem, které nás uživí.

Jaký software kromě HfE jste vyvinuli nebo vyvíjíte?

Sám jsem začal výukovým programem Language Lab. Ten v různých úpravách existoval už pro počítač Commodore Amiga (ten jsem si naprogramoval sám pro sebe, když jsem se snažil rozšiřovat svou anglickou a španělskou slovní zásobu), později pro DOS a třetí verze vyšla v roce 2004 pro Windows. Také jsem naprogramoval několik výukových počítačových her. Nejsem ale vlastně programátor, takže všechny tyto aplikace měly mnoho omezení.

Ve spolupráci s Petrem jsme se ale pustili do nových programů. Nejprve vznikl program Smart Tests, interaktivní testy s vysvětlením odpovědí. Potom jsme vyvinuli Word Manager, program na učení a testování anglické slovní zásoby. Náš poslední počin využívá moderních online technologií. Jmenuje se EnglishMe a spojuje v sobě naše předchozí programy, ke kterým přidává zcela nové prvky. Snažíme se vytvářet věci, které jsme sami v této oblasti doposud neviděli a snad se nám daří být vždy krok napřed.

Jak studentům Vaše programy pomáhají?

Na to by snad lépe odpověděli naši uživatelé. Dle jejich ohlasů ale myslím, že hlavní roli hraje to, že naše programy poskytují takovou zpětnou vazbu, která je motivuje k dalšímu učení a dalším pokrokům. Naše programy nejsou ucelenými kurzy, ale spíše databází slov, vět, testových otázek apod., ze kterých počítač či uživatel sám vybírá prvky dle úrovně a individuálních potřeb studenta. Uživatelé se v nich mohou učit to, co skutečně potřebují, ne to, co si my myslíme, že potřebují. Mohou je používat jako doplněk k jakémukoliv kurzu, k jakémukoliv typu samostudia.

Také se nesnažíme o mezinárodní produkty, které bychom nabízeli na internetu studentům z celého světa. Zaměřujeme se na české studenty. Jsme si vědomi úskalí, kterým právě oni musí čelit. Vysvětlujeme gramatiku česky, upozorňujeme na klasické české chyby apod.

Pokračování rozhovoru najdete
===>na další straně<===

1 2 Další
Jazyky miluji, ale kvůli různým překážkám bylo pro mě jejich studium obtížnější, než bych si přál. Abyste mohli překonávat překážky při studiu jazyků snadněji než já, vznikl tento blog.

Podobné články

1 1222

1 986

Žádné komentáře - přidej první :)

Přidat komentář