Konverzační kurzy, jazyky bez učebnic, angličtina hrou. Takové a další slogany na vás útočí ze všech stran. A všechny vám tvrdí, že učebnice při studiu cizí řeči nepotřebujete. Nebo že vás dokonce brzdí. Opravdu jsou učebnice zbytečné a kontraproduktivní? Pojďme se jim podívat na zoubek.
Co obnáší znalost cizího jazyka
Každý z nás se učí jazyk kvůli něčemu jinému. A tento cíl určuje, jaké znalosti pro nás budou nejdůležitější. A podle vytoužených znalostí vybíráme vhodné metody.
Z čeho však sestává znalost cizího jazyka? Její hlavní složkou je komunikace. A na ni se dnes zaměříme. Můžeme ji rozdělit na tři hlavní oblasti:
- Poslech: schopnost rozumět – pasivní znalost
- Mluvení: schopnost vyjádření – aktivní znalost
- Užívání jazyka: schopnost zpracovávat informace a uvažovat v daném jazyce
Zvládnutí těchto oblastí většinou znamená zvládnutí komunikace v cizím jazyce. Pojďme si ukázat, jak vám může u každé pomoci učebnice.
Rozumějte mluvenému slovu
Porozumět rodilým mluvčím. Ať už ve filmu, nebo přímo v zahraničí. To je první předpoklad pro komunikaci v cizím jazyce. A většinou také první velká výzva.
Že se naučíte rozumět cizímu jazyku za pomoci učebnice, je samozřejmě hloupost. Proto se k učebnicím začaly dodávat audio nahrávky. Ty vám mají s tímto problémem pomoct.
Jsou ovšem namluveny tak, abyste jim co nejvíce rozuměli. To také brzo zvládnete. Rozumíte angličtině. Skvělý pocit. Tedy do té doby, než vyrazíte mezi lidi. Ti totiž v každodenním životě mluví úplně jinak. Takže naučený poslech z CD je vám k ničemu.
Nepodceňujte mluvení
Schopnost mluvit cizím jazykem je naprostou většinou lidí vnímána jako hlavní bod v jeho naučení. A nejlepším způsobem, jak se naučit mluvit, je mluvit.
Učebnice na to jdou jinak. Připravují vás tak, že si čtete rozhovory jiných lidí. A na jejich základě se naučíte, co říkat. Tak to ale nefunguje. Schopnost mluvit není dána jen znalostí konkrétních vět.
Musíte improvizovat. Přemýšlet nad tím, co a jak říkáte. Vnímat, jak na vás mluví ostatní. Najdete to v učebnici?
Jak to prakticky využít
Vedle toho, že rozumíte slovům a větám, je také potřeba vědět, co se vám jimi ostatní snaží říct. Učebnice to řeší tak, že vás naučí všechnu gramatiku, kterou cizí jazyk má. A to dřív, než se dostanete do kontaktu s rodilým mluvčím.
To je však zbytečné. Měli byste se učit vždy jen tu gramatiku, kterou využijete v praxi. Jinak se ji budete učit zbytečně. Naučenou věc, kterou nebudete používat, brzy zapomenete.
Počkejte se studiem gramatiky, než se naučíte základní slovíčka a fráze. Díky nim se budete moci pokoušet domluvit se. Gramatiku se tak budete učit používáním řeči.
V učebnicích se naučíte spoustu časů a jiných gramatických pravidel. Nebudete ale o nich mít přehled a budete tápat v tomu, kdy co použít. A číst mezi řádky, dávat si souvislosti do kontextu, to vás učebnice také nenaučí.
Konečný verdikt
Pomůže vám učebnice v těchto bodech?
- Poslech: Prakticky ne. Poslechy z CD se liší od těch ve skutečném životě.
- Mluvení: Ne. Učebnice se vás snaží na mluvení připravit. Hlavní je však samotné mluvení.
- Správné užívání jazyka: Většina učebnic ne.
Rada na závěr
I když může být koupě učebnice cizího jazyka výrazným motivačním prvkem, jedná se o placebo efekt. Budete možná natěšení na studium s novou učebnicí, ale za pár měsíců ji nejspíše najdete ležet zaprášenou na polici.
Existují jen dva případy, kdy se vyplatí pořídit si učebnici:
- Pokud musíte. Protože to po vás vyžaduje škola, kurz nebo lektor. Učebnice bývají součástí metodiky a některé jazykovky dokonce vydávají vlastní
- Pokud je dobrá. To znamená, že vás podporuje v komunikaci ve skutečných každodenních situacích. Takové učebnice vlastně nejsou učebnice. Spíše návodem pro praktické studium.
V ostatních případech se učebnicím raději vyhněte. Budou pro vás opravdu ztrátou času.
Zdroj informací: fluentin3months.com